Rejestracja domeny to proces nabycia i zarejestrowania unikalnej nazwy dla strony internetowej, która służy jako adres w Internecie. Domena może zawierać literki, cyfry i znak "-" (myślnik), a jej maksymalna długość to 63 znaki (bez uwzględnienia końcówki, np. ".com", ".pl", itd.).

Proces rejestracji domeny polega na wyborze wolnej nazwy, a następnie zgłoszeniu tej nazwy do wybranej firmy rejestracyjnej, zwanej rejestratorem. Rejestratorzy to firmy, które posiadają zezwolenie na prowadzenie rejestracji i zarządzania nazwami domen, a dostęp do nich mają jedynie zarejestrowane i akredytowane firmy.

Rejestracja domeny jest płatna i zazwyczaj odbywa się na okres 1 roku lub dłużej (w zależności od wybranej opcji). Po zakończeniu tego okresu, właściciel domeny może ją przedłużyć, aby utrzymać jej prawidłowe funkcjonowanie.

Podczas rejestracji domeny konieczne jest podanie danych kontaktowych, takich jak imię i nazwisko lub nazwa firmy, adres e-mail, adres zamieszkania, numer telefonu i inne. Te dane są następnie udostępniane w publicznej bazie WHOIS, która umożliwia odnalezienie informacji o właścicielu domeny.

Rejestracja domeny jest niezbędna, aby strona internetowa mogła być widoczna w sieci. Domena jest wykorzystywana w adresie URL, który umożliwia łatwe wyszukiwanie i dostęp do strony w Internecie.